3 zasady przechowywania wina

Kupujesz kilka dobrych win planując, że otworzysz je dopiero za jakiś czas, przy szczególnej okazji?  A może chcesz zacząć tworzyć winną kolekcję? Lub po prostu trzymasz wino jako element ozdobny, a sięgasz po nie tylko przy ważnych okazjach? Niezależnie od powodu pamiętaj , że nie tylko marka i warunki produkcji mają wpływ na smak wina. Nadal niewiele osób wie, że jednym z kluczowych czynników, który pozwala na wydobycie pełni smaku tego trunku jest sposób przechowywania butelek.

Stara prawda mówi, że im starsze wino tym lepsze. Aby jednak zachowało swoje właściwości, a czasem dopiero ich nabrało, istotny jest sposób w jaki przechowujemy butelki z trunkiem – przypomina Jarosław Żołądź z DlaWina.pl, firmy oferującej unikatowe rozwiązania dla winnych pasjonatów.

Tradycja w nowoczesnym wydaniu

Gdy myślimy o dawnych winnicach, najpierw przed oczyma ukazuje nam się obraz tradycyjnej piwniczki, pełnej beczek z winem. Nie przez przypadek to we Francji i Włoszech – krajach uważanych za ojczyzny tego trunku – ogromną popularnością cieszą się piwnice pasywne, czyli nowoczesne rozwiązania, które pasują nie tylko do restauracji, ale i domu każdego z nas! Piwnica pasywna posiada naturalną wentylację, niezbędną dla odpowiedniego magazynowania, a każde jej wnętrze projektowane jest i wykonywane w ramach indywidualnych projektów – nie spotka się więc dwóch identycznych piwnic. Różne wielkości i głębokości, dowolne umeblowanie, dopasowane do pomieszczenia przeszklone wnętrze prezentujące skarby ukryte pod podłogą – to tylko kilka z zalet budowy piwnicy na gromadzoną kolekcję. Całość jej drążenia i montażu zajmuje, w zależności od projektu, jedynie od 4 do 14 dni.

Z zimnem nie można przesadzić

Wino, jak większość napojów, nie lubi wysokich temperatur. Specjalne winne chłodziarki, poza zastosowaniem praktycznym mają także wymiar estetyczny – dobrze dopasowane idealnie wkomponowują się w pomieszczenie. – Oferta chłodziarek na wino jest spora, od tych designerskich i wielofunkcyjnych, po klasyczne i solidne. Wybór zależy tak naprawdę od preferencji klienta i jego potrzeb oraz tego, gdzie sprzęt będzie się znajdował – tłumaczy ekspert DlaWina.pl. Warto pamiętać, że utrzymywanie stałej, odpowiedniej temperatury jest jednym z podstawowych warunków dla zachowania smaku i właściwości trunku, dlatego tak ważne jest, aby nie przesadzić z chłodzeniem, lub „ociepleniem” butelki, którą zamierzamy otworzyć dopiero za jakiś czas.

Zadbaj o ekspozycję

Zbiór butelek w restauracji, czy pokaźna kolekcja w domu coraz częściej stają się ważną formą dekoracji całego pomieszczenia. Designerskie regały i oryginalna oprawa służą lepszemu wyeksponowaniu butelek, nadadzą eleganckiego sznytu oraz przyciągną wzrok. Niepowtarzalny efekt wizualny osiągnąć można dzięki odpowiednim projektom i właściwym materiałom, dopasowanym do pomieszczenia. – W tworzeniu szaf na wino ogranicza nas tylko wyobraźnia. Dzisiaj da się zaprojektować i zbudować regał dopasowany do każdego, nawet zupełnie niestandardowego miejsca, które wzbogacone winną kolekcją będzie nam służył przez lata – podkreśla Jarosław Żołądź z DlaWina.pl.