Jak wędzić smacznie i zdrowo? Poradnik

Wędzić można wiele produktów i na różne sposoby – mięso, ryby, owoce morza, sery a nawet warzywa i owoce. Wędzenie nadaje potrawom specyficzny, ceniony w gastronomii i kuchni smak i aromat. Wszystkim miłośnikom takich smaków polecamy samodzielne wędzenie – to co zrobimy sami będzie zdrowsze i dużo lepszej jakości niż gotowe produkty ze sklepów.

Wędzarnia Smokey Mountain Cooker pozwala na wielogodzinne wędzenie mięsa w temperaturze poniżej 150 stopni. Wędzarnia jest podzielona na 3 części (zobacz zdjęcie w galerii). W dolnej spala się brykiet. Aby uzyskać najlepszy aromat, należy na początku wędzenia dodać do brykietu kawałki drewna wielkości pięści, albo namoczone drewienka wędzarnicze. Jest to ważne dlatego, że mięso najlepiej wchłania aromaty kiedy jest jeszcze surowe. W środkowej części znajduje się misa z wodą, która zapobiega skapywaniu tłuszczu na brykiet, ale przede wszystkim jej celem jest utrzymanie stosunkowo niskiej temperatury. Boczne drzwiczki umożliwiają dokładanie brykietu i drewna. Górna cześć urządzenia – pokrywa, powinna być otwierana jak najrzadziej, aby nie doszło do wahań temperatury.

Artikel verfügbar in: Deutschland,Österreich,Schweiz,Holland,Osteuropa
Berechtigte User: alle
Bildstatus: online

W wędzarni znajdują się 2 ruszty, umieszczone na różnych poziomach. W górnej i dolnej części wędzarni znajdują się wywietrzniki. Otwarty górny wywietrznik umożliwia wydobywanie się dymu na zewnątrz. Dolny wywietrznik służy do regulacji temperatury w wędzarni – im mniej powietrza, tym niższa temperatura.

Dolna część wypełniona brykietem oraz pełna misa wody pozwalają w wędzarni Smokey Mountain Cooker utrzymać temperaturę na poziomie 110 – 120 ℃ przez 4-6 godzin. To idealna temperatura do przygotowania żeberek, długo pieczonej karkówki, indyka czy pieczeni.

Artikel verfügbar in: Deutschland,Österreich,Schweiz,Holland,Osteuropa
Berechtigte User: alle
Bildstatus: online

Jeśli z wędzarni wydobywa się bardzo mało dymu, należy otworzyć boczne drzwiczki i dołożyć 1 lub 2 kawałki drewna lub drewienka wędzarnicze. Podczas długiego wędzenia (ponad 6 godzin) konieczne może okazać się dołożenie węgla lub brykietu oraz uzupełnienie misy z wodą.

A jeśli interesuje Cię budowa od podstaw stacjonarnej wędzarni w Twoim ogrodzie, skontaktuj się z ekspertami ze sklepu Granpa!