Ogień w szkle

Moc barw, połysk oraz lekkość formy sprawiają, że szkło staje się materiałem, który coraz śmielej wkracza do naszych domów.

Powoli wypiera płytki z kuchni, mosiężne balustrady, czy schody. Współgra z drewnem, betonem lub metalami, a mnogość kolorów pozwala nadać wnętrzu indywidualny charakter. Nic więc dziwnego, że szkło coraz częściej jest wykorzystywane przy zabudowach kominka.
 

Hartowane w ogniu

Szkło, którym chcemy obudować kominek musi być wytrzymałe, a także odporne na wysokie temperatury. W opis ten idealnie wpisuje się szkło hartowane. Hartowanie to nic innego jak nagrzanie szkła do wysokiej temperatury oscylującej w granicach 650º C, a następnie gwałtowne jego schłodzenie. Proces ten trwa kilka sekund. Kolejnym jego etapem jest studzenie materiału do temperatury pokojowej. W efekcie w warstwie powierzchniowej powstaje układ naprężeń, co oznacza jedno – podwyższenie jego wytrzymałości!

Co daje nam hartowanie?

* zwiększenie trzykrotnie wytrzymałości mechanicznej szkła
* zwiększenie wytrzymałości termicznej do ok. 250 ºC
* zwiększenie bezpieczeństwa

Szkło hartowane zyskało nie bez powodu miano szkła bezpiecznego. Jeżeli je uszkodzimy, albo przekroczymy jego wytrzymałość mechaniczną rozpadnie się ono na drobne, nieostre kawałki, tym samym możliwość zranienia człowieka ograniczona jest do minimum. Ponadto, każde szkło tego typu jest pozbawione ostrych krawędzi, przez co można je bezpiecznie transportować.

Zasadniczą wadą szkła hartowanego jest brak możliwości ewentualnych poprawek po jego obróbce. Nie mamy już możliwości przycięcia, szlifowania czy wywiercenia dodatkowych otworów. Jedyną dopuszczalną obróbką jest piaskowanie, czyli jego matowienie.

 

Moc barw!

Trwałość i funkcjonalność szkła to jedno. Kolejnym jego atutem jest bogata gama kolorystyczna, a także możliwość stworzenia indywidualnego nadruku.

W pierwszej opcji będziemy mieć do czynienia, ze szkłem lakierowane – rodzaj szkła z gatunku float na które nanoszony jest lakier. Jego płaska powierzchnia łatwo wkomponowuje się w nowoczesny wystrój wnętrz. Doda im elegancji i niepowtarzalności. Spokojne, stonowane kolory będą odzwierciedlały harmonię i ład; ostre, żywe barwy zaś dynamizm. Do tego dochodzi połysk, który nigdy nie zniknie. Gra światła odbijająca się w szkle ożywi pomieszczenie i optycznie je powiększy.

Jeżeli chcemy nadać wnętrzu unikalny charakter rozwiązaniem będzie stworzenie własnej grafiki. Tutaj specjaliści za pomocą farb UV,  nanopigmentów utwardzanych termicznie lub farb ceramicznych utwardzanych w procesie hartowania szkła pomogą stworzyć nam niepowtarzalny obraz na szkle.

 

Łatwość pielęgnacji.

Odporność na plamy oraz zabrudzenia, a do tego łatwość konserwacji i czyszczenia to kolejny atut szklanej zabudowy. Miękka ściereczka i płyn do mycia szyb – tyle wystarczy by nasz kominek zawsze wyglądał olśniewająco. Niestety, musimy uważać na materiały, które mogą zarysować tafle.

 

Patrząc na walory szkła nic dziwnego, że powoli zaczyna ono wypierać marmurowe, czy stalowe ramy kominkowe. Łatwość montażu i dowolność formy pozwala nam na wybór indywidualnej zabudowy. Tym samym szkło przestaje pełnić przy kominku tylko funkcję ochronną, zaczyna stawać się elementem ozdobnym. Moc barw oraz wytrzymałość to  lakierowane szkło hartowane. Idealnie będzie ono współgrać z naszym kominkiem.

 

Na zdjęciach zaprezentowaliśmy Państwu kominek gazowy Dreamfire 120 L w szkle hartowanym z nadrukiem. Projekt i realizacja TiM Kominki Salon w Nowym Sączu, wykonanie szklanej zabudowy przy współpracy z firmą Diament.