Czyste powietrze, czysta sprawa!

To akcja, do której przyłączyliśmy się w ostatnim czasie.

W Kotlinie Sądeckiej powietrze jest bardzo zanieczyszczone. W rankingach region ten zawzięcie goni Kraków znajdując się ustawicznie na podium niechlubnego rankingu.

 

Głównym źródłem promorsoerynekblemu, czyli niskiej emisji, jest spalanie kiepskiej jakości paliw stałych oraz śmieci w starych i źle obsługiwanych paleniskach. Akcja „Czyste powietrze – czysta sprawa!”  prowadzona jest wielotorowo i skierowana do osób w różnym wieku. Przygotowywane są warsztaty dla najmłodszych, szkolenia dla młodzieży i dorosłych oraz propagowanie ekologicznego i ekonomicznego palenia wśród właścicieli i przyszłych użytkowników urządzeń grzewczych. Za całość projektu odpowiedzialne jest Katolickie Centrum Edukacji Młodzieży KANA. To ono zrzesza osoby, którym nie jest obojętne, czym oddychają!

 

 

W końcu czyste powietrze, to nasza wspólna sprawa!

 

 

My, jako fani kominków, wraz ze wsparciem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kominki Polskie zajęliśmy się działką dotycząca spalania drewna.

 

m1

 

Pierwsze efekty pracy można było zauważyć w środę, 26. października na sądeckim Rynku. Odbył się tam pokaz palenia drewnem, węglem kamiennym i tzw. błękitnym węglem. Na płycie Rynku stanęły dwa piece marki Morso, w których zapłonął ogień. Przedstawiciel TiM Kominki zaprezentował, jak prawidłowo rozpalić ogień tzw. sposobem od góry, a także udzielał informacji dotyczącej jakości drewna. Płomień wyglądał imponująco i przyciągał uwagę nie tylko zmarzluchów!

 

m3

 

Następnie Dyrektor Katolickiego Centrum Edukacji Młodzieży KANA, Grzegorz Tabasz wraz z Prezydentem Miasta Nowego Sącza Ryszardem  Nowakiem zaprezentowali pokaz palenia „błękitnym węglem”, który ma stać się zamiennikiem tradycyjnego. Jest to specjalnie odgazowany węgiel kamienny, który oddaje do atmosfery znacznie mniej zanieczyszczeń, przy równoczesnym wytwarzaniu takiego samego ciepła.  Patrząc na zaangażowanie osób odpowiedzialnych za projekt, a także przedstawicieli miasta i sąsiednich gmin, które także chcą walczyć o czystą atmosferę, jesteśmy dobrej myśli.

 

m2

 

Jako pasjonaci kominków tradycyjnych i gazowych, a także drewna w ramach projektu „Czysta powietrze, czysta sprawa” będziemy zamieszczać na swoich stronach materiały instruktażowe dotyczące prawidłowego rozpalania, jakości drewna, a także wkładów kominkowych.

 

Więcej na:

Katolickie Centrum Edukacji Młodzieży „KANA”