Czy kominek może być podstawowym źródłem ciepła?

Budując dom, już na etapie projektów wiemy, że chcemy mieć w nim kominek. Często ma on być tylko dekoracją, przy której w zimowe, czy jesienne wieczory będziemy wypoczywać. Jednak coraz większa liczba osób docenia walor ekonomiczny palenia w kominku i chce go wykorzystać w pełni. Wtedy pojawia się pytania „czy kominek może być podstawowym źródłem ciepła?”

 

Prawidłowo dobrany i zainstalowany kominek bez problemu ogrzałby dom, jednak zgodnie z przepisami budowlanymi budynek, który ze względu na swoje przeznaczenie wymaga ogrzewania, powinien być wyposażony w instalację ogrzewczą lub inne urządzenie ogrzewcze niebędące piecami, trzonami kuchennymi lub kominkami[1]. Tym samym kominek nie możemy być jedynym i podstawowym źródłem ciepła.

modern dining room interior. 3d concept

Budynek i pomieszczenia przeznaczone na pobyt ludzi oraz inne budynki, jeżeli wynika to z ich przeznaczenia, powinny być wyposażone w instalacje (urządzenia) do ogrzewania pomieszczeń w okresie obniżonych temperatur, umożliwiające utrzymanie temperatury powietrza wewnętrznego odpowiedniej do ich przeznaczenia. Wymaganie to nie dotyczy budynków rekreacyjnych, użytkowanych wyłącznie w sezonie letnim[2]. Cytowany przepis wskazuje na podstawową „wadę” kominka. Niestety aby wytwarzał on ciepło stale musi być koło niego człowiek. Załadunek drewna starcza bowiem tylko na określony czas i o ile nie stanowi to problemu w przypadku codziennego użytkowania, tak podczas dłuższej nieobecności spowodowanej wyjazdem, czy chorobą już tak. Ten element właśnie dyskwalifikuje kominek z możliwości stanowienie podstawowego źródła ciepła.

 

 

 

[1] art. 131 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. nr 75, poz. 690 z późn. zm.)
[2] art. 49 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. nr 75, poz. 690 z późn. zm.)