Jak przygotować dom do zamontowania kominka? cz. 1 Komin

Budowę domu rozpoczynamy od fundamentów, a kominka od komina. To on stanowi podstawę naszego kominka i w dużej mierze wpływa na jego usytuowanie, a także na jego moc. Budując nowy dom najczęściej projektujemy go od podstaw lub wykorzystujemy gotowe rozwiązania, w których komin jest już wrysowany w projekt. Korzystając z usług profesjonalistów przyjmujemy, że nasz projekt uwzględnia wszystkie zmiennie i zostanie w pełni odzwierciedlony w efekcie końcowym. Niestety, często nieprecyzyjne rozrysowanie czy niedokładność wykonawców pociąga za sobą nieprawidłowe wykonanie komina, a co za tym idzie konieczność późniejszych poprawek.

Poniżej przedstawiamy prawidłowo wykonany komin wraz z jego najkorzystniejszymi rozmieszczeniami, które pozwolą uniknąć podstawowych błędów.


KOMIN ZA ŚCIANĄ


 

Komin za ścianą

Komin najlepiej umiejscowić za ścianą, na której docelowo ma znaleźć się kominek – w innym pomieszczeniu lub na zewnątrz budynku. Pozwoli to zachować całkowitą dowolność w projektowaniu bryły kominka nie tracąc przy tym powierzchni salonu.


KOMIN W ŚCIANIE


 

OPCJA_KOMIN

Jeżeli ze względów technicznych, konstrukcyjnych czy też wizualnych nie jest możliwe wykonanie komina za ścianą, warto spróbować go wkomponować w ścianę. Pozwoli to na zrównanie komina na lico ściany lub w przypadku równania go od strony zewnętrznej w salonie powstanie nam niewielki uskok rzędu 10-15 cm.


KOMIN W POMIESZCZENIU


 

OPCJA_KOMIN_1

Najczęściej spotykaną formą jest jednak stawianie pionu komina w całości w pomieszczeniu. Odpowiednia aranżacja kominka pozwala na „zgubienie” powstałej dodatkowej bryły w salonie. Przy takim rozwiązaniu bardzo istotne jest odpowiednie umiejscowienie podstawowych kształtek w kominie (trójnik, otwór rewizyjny, odskraplacz).


KOMIN WOLNOSTOJĄCY


 

W przypadku braku komina lub niedopuszczenia do użytkowania istniejącego pionu przez kominiarza możemy wykonać komin z elementów z blachy nierdzewnej wraz ze sprasowaną izolacją w postaci wełny mineralnej o grubości 25mm o gęstości 100 kg/m3. Wewnętrzny płaszcz komina najczęściej wykonany jest ze stali kwasoodpornej AISI 316L (DIN 1.4404), natomiast zewnętrzny ze stali nierdzewnej AISI 304 (DIN 1.4301). Dzięki szerokiej gamie gotowych kształtek jak i możliwości wykonywania elementów nietypowych możemy zamontować komin praktycznie wszędzie. Po zastosowaniu gotowego stelażu mocującego możemy rozpocząć komin od pewnej wysokości na ścianie zewnętrznej budynku co pozwoli na zmniejszenie kosztów w porównaniu do tradycyjnego komina.

Coraz częściej w przypadku pieców wolnostojących możemy zauważyć komin bezpośrednio wyprowadzony z czopucha urządzenia, który idzie pionowo do góry aż do zakończenia ponad dachem.

Takie usytuowanie komina wiąże się z zastosowaniem możliwie jak najlżejszych elementów kominowych, dodatkowo przymocowanych za pomocą specjalnych obejm do ścian, tak aby ciężar pionu nie spoczywał tylko i wyłącznie na urządzeniu. Kolejną sprawą niezwykle istotną jest fakt, że przy takim rozwiązaniu wyczystką powstałego komina jest urządzenie grzewcze, co może wpływać na jego krótszą żywotność oraz większe prawdopodobieństwo rdzewienia. Przy wykonaniu łączeń elementów kominowych należy pamiętać o wykonaniu odwrócenia elementów, by zapewnić ściek skroplin do wewnątrz urządzenia, a nie na jego korpus.

Budowa domu, a wraz z nim pionu kominowego od postaw to jedno. W sytuacjach kiedy chcemy wykorzystać już istniejący komin (nieużywany pion kominowy) musimy zadbać o jego drożność. W tym wypadku musimy skorzystać z usług kominiarskich. Wizyta wykwalifikowanego fachowca powinna zakończyć się wydaniem ekspertyzy (opinii) z wytycznymi, które należy spełnić dobierając prawidłowy wkład kominkowy.