Jakie miejsce jest najlepsze dla kominka?

Salon, kuchnia, a może jadalnia? Gdzie najlepiej umieścić kominek?

 

Kominki najczęściej montujemy w salonach. Na ten wybór składa się wiele zmiennych – od tych najbardziej prozaicznych zaczynając: przestrzeń. Jest to największe pomieszczenie w domu, tym samym jesteśmy w stanie najpełniej wyeksponować kominek. Salon pełni również funkcję reprezentacyjną. To w nim przyjmujemy gości, świętujemy, czy odpoczywamy z bliskimi po ciężkim tygodniu. Jest on sercem domu.

 

fairo-eco-line-160

 

Kominki usytuowane są w miejscach, gdzie przebywamy najczęściej, albo odpoczywamy. Coraz częściej spotykamy się z wykorzystaniem kominków vis a vis, które jako ściana oddzielają od siebie kuchnie i salon, czy bibliotekę. Spokój i atmosfera, którą stwarza blask płomieni pomaga nam odpocząć po ciężkim dniu. Ogień, w połączeniu z relaksującą kąpielą kusi coraz bardziej. W tym wypadku do montażu w pokojach kąpielowych wykorzystywane są kominki gazowe.

 

20

 

Miejsce kominka w dużej mierze zależy od projektu domu jaki wybierzemy. Nie bez znaczenia pozostaje również funkcja, którą ma pełnić nasz kominek. Jednak podstawowe znaczenie będzie mieć indywidualny wybór właściciela.

 

fairo-eco-prestige-105_79

 

Przy wyborze wkładu kominkowego oraz jego zabudowy musimy jednak pamiętać, że nasz kominek musi współgrać z klimatem i wystrojem domu. Ma on tworzyć z nim harmonijną całość. Wybierając miejsce na kominek, nie możemy zapominać, że pełni on przede wszystkim funkcję grzewczą. Tym samym musimy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości pomiędzy meblami i urządzeniami elektrycznymi (m.in. telewizorem), a samym kominkiem.  Zbyt bliskie usytuowanie będzie sprzyjać ich awaryjności i szybkości zużycia. Nie bez znaczenia w tym wypadku będą też kwestie bezpieczeństwa – w pobliżu kominka nie stawiamy przedmiotów łatwopalnych. Zalecana odległość pomiędzy meblami i urządzeniami a kominkiem to ok. 1,5 m. Oczywiście, aby ograniczyć promieniowanie ciepła do pomieszczenia możemy zastosować podwójną szybę, jednak najlepiej łączyć te rozwiązania.

 

fairo-eco-line-125_L_P

 

Morsø S80-90_gørup-1

 

Kominki, których podstawowym zadaniem będzie ogrzanie domu, najlepiej ustawiać w centralnym punkcie domu, ta aby docelowe odległości ciepłego powietrza do pokoi były możliwie najkrótsze. Musimy tez pamiętać o dopasowaniu mocy wkładu. Zbyt duży kominek, będzie powodował przegrzanie pomieszczenia, co sprawi, że będziemy rzadko  z niego korzystać.

 

S122-22_miljo_tosidet

 

238