Styl industrialny

Minimalizm, duże powierzchnie o chłodnej kolorystyce, brak natrętnych ozdób to główne cechu stylu industrialnego. Idealnie w jego klimat wkomponowuje się beton architektoniczny wykorzystywany zarówno do wnętrz, fasad, elewacji i coraz częściej przy budowie kominków!

 

beton5

Styl industrialny wykształcił się w połowie XX wieku w Nowym Jorku, do nas przywędrował dopiero pod koniec lat dziewięćdziesiąt. Zakochali się w nim artyści, ludzie sztuki oraz miłośnicy niekonwencjonalnych rozwiązań. Nieużywane fabryki i magazyny dostosowane do warunków mieszkaniowych dzięki przestrzeni, surowości i prostocie był odpoczynkiem od barokowego przepychu i klasycznych kształtów. Duża powierzchnia stała się wyzwaniem dla kreatywnych umysłów, które niczym nieograniczone wykorzystywały możliwości jakie stworzył styl industrialny.

Do industrialnych kolorów zaliczymy barwy neutralne – biel, szarości, brązy, czerń i ceglastą czerwień. Przeplatamy je z intensywnymi akcentami – czerwienią, żółcią, pomarańczą, błękitem, turkusem czy butelkową zielenią. Materiały, które sobie upodobał to cegła, metal i to co nas interesuje teraz najbardziej – beton.

Beznazwy-1

Ciepło ognia kontrastujące z chłodem betonu architektonicznego zdaje się być jednym z ciekawszych połączeń. Stąd też coraz więcej zwolenników tej niekonwencjonalnej zabudowy. Spodobała się ona i nam, dlatego w Salonie w Nowym Sączu można zobaczyć kominek wykończony właśnie w tej technice.

 

beton6

W zabudowie wykorzystaliśmy nowy wkład żeliwny oferowany przez francuską firmę Chazelles. Model F70 to ulepszona wersja znanego już wkładu Solo D 70 V .

chazelles f70
Warto wspomnieć o zaletach tego wkładu kominkowego. Doświadczenie nabyte przy  jego poprzedniku połączone z nowoczesną technologią dało imponujący efekt. Chazelles F70 to propozycja dla osób ceniących sobie jakość. Solidnie wykonane elementy żeliwne (podwójna tylna płyta) gwarantują bezpieczną pracę przez długie lata, a nowoczesny design sprawia, że współgra on zarówno z nowoczesnym jak i klasycznym stylem zabudowy. Za jedną z głównych zalet tego wkładu uznać można ekspozycję ognia. Ponadto wyposażony jest w system dwupunktowe zamykanie drzwi gwarantujący wyjątkową szczelność urządzenia oraz zwiększający  kontrolę procesu spalania. Wkład ten nadaje się do domu z rekuperacją.

beton7

Głównymi powodami, dla których wybraliśmy wkład Chazelles F70 to przyciemniane szyby, ukryta rączka plus czarna stalowa rama dopasowana do tego modelu. Idealnie skomponowały się z odcieniami szarości. Chłód bijący od tej zabudowy przełamywany jest przez ogień. Może to być blask świec, który umili nam czas w wiosenne deszczowe wieczory, czy blask ognia, który da nam nie tylko światło, ale i ciepło zimą.

 

beton2

beton3

Kominek nie musi być w całości obudowany betonem architektonicznym. Może on stanowić tylko element całej kompozycji np. ramę. Warto też pamiętać, aby szarość towarzyszyła nam w całym pomieszczeniu. Była przeplatana z drewnianą podłogą, metalowymi czy stalowymi elementami. W stylu industrialnym liczy się jednolitość i przestrzeń. Pomieszczenie jest otwartym, prostym, nie ma w nim zbędnych ozdób.

 

beton4

O betonie architektonicznym wspominać jeszcze będziemy nieraz. Postaramy opisać jego wady i zalety, ale przede wszystkim będziemy chcieli przekonać Was do ciekawych i nowych rozwiązań wykorzystywanych do dekoracji wnętrz, a w tym i zabudowy kominków.

Przydatne linki:

Zdjęcia wykonane przez Foton