Płomień, którego nie widać…

Katalogi kłamią! A przynajmniej nie mówią całej prawdy. Widzimy na nich piękne dopieszczone kominki, w których pali się ogień. Zachwyceni tym widokiem sądzimy, że u nas też tak będzie… Owszem jest – do pierwszego palenia. Niestety osmolona szyba jest nieodłącznym atrybutem używanego kominka. Nie możemy tego  w 100 % zlikwidować. Jednak możemy spowodować, że ten efekt uboczny będzie mniej dolegliwy.

P3112017

Oto pięć zasad, które pozwoli cieszyć się czystą szybą dłużej:

  1. JAKOŚĆ DREWNA – używaj tylko i wyłącznie dobrze wysuszonego, sezonowanego przez co najmniej dwa lata drewna drzew liściastych.
    Palenie mokrym drewnem, które „wędzi się” zamiast palić – oznacza zadymioną szybę, podobnie jak zawierające żywicę drewno drzew iglastych. Ponadto spalanie drewna sosnowego, modrzewiowego, ze świerka, czy jodły zanieczyszcza komin oraz osłabia ciąg, a powstałe w nim sadze trzeba regularnie usuwać. Tylko odpowiedni materiał do spalania zapewni optymalną temperaturę bez nadmiaru dymu.Przydatnym urządzeniem do pomiaru wilgotności drewna jest wilgotnościomierz. Pomiar drewna wykonujemy poprzez wbicie bolców do wewnętrznej strony polana, wskazania urządzenia na drewnie przygotowanym do palenia w kominku powinny wahać się pomiędzy 15-18%.banner (40)
  2. SZYBER – nie przymykaj go zbyt mocno, reguluje on bowiem proces spalania, zamknięty może też spowodować gaśniecie ognia.
  3. CIĄG –  nie dopuszczaj do jego osłabienia. Może ono być spowodowane zbyt krótkim kominem, sąsiedztwem wysokich budynków, drzew, czy jego nieczyszczeniem. Wszystkie te czynniki mogą być przyczyną zawiewanie wiatru do komina.
  4. DOPROWADZENIE POWIETRZA  do paleniska – dbaj o nie.
    Nie sprzątanie popielnika również wpływa na zmniejszenie dopływu powietrza do paleniska, poza tym lubią go odwiedzać małe zwierzęta (myszy, ptaki, owady).
  5. JAKOŚĆ WKŁADU KOMINKOWEGO – pamiętaj: co tanie, to drogie. Wkłady nieznanych producentów rzadko zawierają ulepszenia mające na celu ograniczenie brudzenia się szyby.

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie kominka?

Zdecydowanie przy utrzymaniu kominka w pożądanym przez nas stanie pomoże nam system czystej szyby, czy też tzw. szyba samoczyszcząca.

System czystej szyby inaczej zwany szybą z kurtyną powietrzną, powoduje w mniejszym stopniu okopcenie szyby, gdyż zimne powietrze zasysane jest przez otwory umieszczone wokół szyby lub nad nią i przepływając przy niej powoduje odpychanie od szyby cząsteczek sadzy.
Szyba w takich wkładach kominkowych wymaga częstego mycia – nawet co kilka dni, jeśli kominek jest regularnie używany. Szczególnie trzeba zadbać o drożność szczelin, którymi powietrze dostaje się na jej powierzchnię. System ten chroni szybę przez cały okres użytkowania kominka (nie zużywa się), w przeciwieństwie do tzw. szyb samoczyszczących, które są skuteczne tylko przez określony okres użytkowania.

Czym jest szyba samoczyszcząca?

Szkło, z którego wykonany jest kominek z efektem pyrolizy różni się od ”zwykłej” żaroodpornej szyby kominkowej głównie cechą dobrego dopalania sadzy przywierającej od wewnętrznej strony paleniska.
Możliwe jest to dzięki pokryciu szyby cienką warstwą tlenków metalu, dzięki której zachodzi zjawisko pyrolizy (często można się spotkać z nazwami piroliza lub czyszczenie pyrolityczne/pirolityczne). Jest to reakcja chemiczna polegająca na rozkładzie związków chemicznych, zachodząca w wysokich temperaturach. Cząsteczki sadzy osiadające na szybie są od niej odrywane i dopalane w palenisku.

Do czyszczenia tego rodzaju szyby należy używać wody z łagodnym detergentem lub kawałka wilgotnej tkaniny z popiołem. Nie można stosować żadnych agresywnych środków chemicznych ani ostrych przedmiotów, które mogłyby zarysować powłokę.
Szkło do kominka z efektem pyrolizy można łatwo poznać po zielono-fioletowej barwie.

O tym, jak czyścić szybę, czyli jak sprawić by ten kominek u góry wyglądał jak ten poniżej powiemy w jednym kolejnych wpisów.

image02