Ogień za szybą

Od małego uczono nas, że „najważniejsze jest niewidoczne dla oczu…”, dlatego często z wielką zawziętością czytamy wszystko, co jest napisane drobnym druczkiem, sprawdzamy skład czy zawartość produktów. Ta procedura nie omija nawet procesu zakupu kominka – rozpoczynając nasze poszukiwania zaczynamy przyswajać sobie informacje o czopuchu, ruszcie, deflektorze… A tym samym łatwo możemy zapomnieć o tym, co mamy na wciągnięcie ręki, a raczej już naprzeciwko nosa – o szybie!

 

To właśnie szyba jest najważniejszym wizualnym elementem kominka. Umożliwia nam podziwianie ognia w palenisku.  Wielu z nas kojarzy kominek tylko z filmowych opowieści z otwartym paleniskiem w ziemskim dworku i jego współczesną wersją z dodatkiem szyby. Jednak obecne rozwiązania potrafią zaskoczyć swoją mnogością form, dlatego zacznijmy od początku…

Zadaniem szyby kominkowej jest oddzielenie płomieni w komorze spalania kominka (wkładu kominkowego) od pomieszczenia. To właśnie jej obecność w drzwiczkach paleniska odróżnia kominek od zwykłego kotła czy pieca na drewno i dzięki niej spełniona jest funkcja dekoracyjna.

Jak już wspominaliśmy, najbardziej tradycyjnym rozwiązaniem są wkłady kominkowe z szybą płaską.

Cosmos 145

plaska

plaska2

16-9

Kolejnym, płaskie z szybą boczną (ze szprosem) i narożne.

Zarówno wkład kominkowy płaski z szybą boczną, jak i narożny posiadają dwie szyby zamontowane pod kątem prostym, przez co możliwa jest obserwowanie płonącego w jego wnętrzu ognia z dwóch stron. Najczęściej składa się on z mniejszej szyby bocznej i większej prostopadłej.  Jeśli jest dobrze zaaranżowany, płomień widoczny jest z kąta przekraczającego 180 stopni.

image02

boczna2

Ten rodzaj kominka będzie oddawać więcej ciepła bezpośrednio do pomieszczenia niż wkłady z małą, pojedynczą szybą. Efekt wizualny też jest o wiele bardziej atrakcyjny, niż w przypadku tradycyjnego, prostego kominka. Podstawowym minusem jest ograniczona możliwość montażu, ponieważ musimy znaleźć w pomieszczeniu odpowiednie miejsce do jego ekspozycji.

boczna1

Cosmos c

Producenci proponują nam wiele innych, ciekawszych rozwiązań, do których należą na przykład wkłady z szybami panoramicznymi i pryzmatycznymi.

 

pp

Panoramiczne szyby kominkowe dają efekt paleniska wsuniętego do wnętrza pomieszczenia. Nie mają bowiem powierzchni całkowicie płaskiej. Ich charakterystyczną cechą jest różny kąt wygięcia szyby, który może dochodzić nawet do 180 stopni, co daje możliwość podziwiania paleniska pod kątem 270 stopni.

pryzmat

pp1

Bardzo atrakcyjne wizualnie są tak zwane kominki pryzmatyczne, czyli te z potrójną szybą, które potrafią zdominować wnętrze pokoju. Nie dość, że ich wygląd przyciąga wzrok, to zdecydowanie lepiej oddają ciepło przez promieniowanie do wnętrza pokoju.

26

pryzma

Kominki pryzmatyczne ze względu na swoją konstrukcję są droższe od pojedynczych z płaską szybą. W zamian za wyższy koszt otrzymujemy jednak urządzenie, które świetnie prezentuje się we wnętrzu domu, zapewniając ciekawsze wrażenia wizualne. W odróżnieniu od innych kominków z więcej niż jedną szybą (np. narożnych czy vis a vis) nie wymagają one specjalnego miejsca do montażu. Można je umieścić w dowolnej ścianie lub obudowie kominkowej.

pryzma2

Zdecydowanymi faworytami w ekspozycji ognia są wkłady vis a vis i „trzyszybowe” (trzy szyby). Pozwalają one w pełni cieszyć się widokiem ognia. Eksponując wszystkie jego walory i sprawiają, że to kominek będzie stanowił serce naszego domu.

 

vv i 3sz

Wkłady vis a vis charakteryzują się dwiema szybami zamontowanymi na przeciw siebie. Tego typu modele mogą znaleźć zastosowanie wszędzie tam, gdzie chcemy cieszyć się widokiem ognia z dwóch pomieszczeń, a nie chcemy lub nie mamy możliwości zamontowania dwóch osobnych kominków.

vv12

„Trzyszybowce jak nie trudno się domyślić składają się z trzech szyb. Szyby boczne mogą być większa, jak i mniejsze od prostopadłej. Mogą one stanowić rozgraniczenie pomiędzy pomieszczeniami, jak być urozmaiceniem dla prostej ściany.

 

szyby

Nowością na rynku są wkłady pionowe. Obecnie jeszcze niedocenione i stanowiące wybór nielicznych klientów, jednak myślimy, że z czasem się to zmieni. Zajmują one zdecydowanie mniej miejsca niż wkłady poziome. Stanowią odejście od sztampowych rozwiązań i potrafią zachwycić niejednego.

 

Quarda1

pion

Tradycjonalistom powinny przypaść do gustu wkłady kominkowe z szybą podnoszoną do góry. Ich podstawowym atutem jest możliwość uzyskania efektu otwartego paleniska.

 

gora

Przy wyborze wkładu kominkowego powinniśmy pamiętać, że wszystko ma swoje plusy i minusy. Im większa powierzchnia szyby, tym większe promieniowanie ciepła do pomieszczenia, w którym znajduje się kominek.  Musimy mieć też na względzie, że podczas użytkowania kominka wygląd szyby będzie daleki od jego katalogowej wersji: nie będzie ona zawsze czysta i bez smug. Warto zwrócić tutaj uwagę na system czystej szyby lub rozważyć zakup droższego wkładu z szybą pyrolityczną, która pokryta jest warstwą tlenków metali (najczyściej srebra) tzw. szyba samoczyszcząca”.

W artykule wykorzystano zdjęcia: